Drodzy Użytkownicy,

 

Ostatnio klienci używający pełnej wersji Wayman zaczęli zgłaszać problemy z uruchamianiem programu na platformie Windows 10.

Problem objawia się tak, że po kliknięciu na ikonę Wayman na pulpicie nie pojawia się panel logowania i w efekcie nie można zalogować się do systemu.

 

Problem ten związany jest z ostatnią aktualizacją Microsoft Windows, oznaczoną kodem 1803.

Aktualizacja ta zawiera filtr blokujący aplikacje, które do działania potrzebują pewnych algorytmów zawartych w MS Windows.  

Sprawa dotyczy nie tylko Wayman, ale również innych dostawców oprogramowania na całym świecie, również aplikacji własnych Microsoft (!) – poniżej zamieszczam link do przykładowej dyskusji na ten temat na jednym z forów internetowych:

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/7cbd16f5-526e-4b0b-a186-3ebf41b7b349/smartscreen-prompt-does-not-show-for-clickonce-app-since-windows-10-update-1803?forum=win10itprogeneral

 

Wayman podjął już działania naprawcze:

- skontaktowaliśmy się z firmą Microsoft, od której uzyskaliśmy zapewnienie, że pracują nad sprawą

- opracowaliśmy rozwiązanie, które załatwia problem do czasu publikacji oficjalnej łatki przez Microsoft.

 

U wszystkich Użytkowników, którzy mają problem z uruchomieniem Wayman na platformie Windows 10 należy wykonać następujące akcje:

 

1.      Wpisać w oknie przeglądarki internetowej


http:\\wayman.software\WaymanFix\WaymanShortFix.exe

 

2.      Uruchomić zaciągnięty plik.

3.      Otworzy on Wayman z aktualnej lokalizacji dyskowej oraz doda tymczasowy skrót na pulpicie

 

Po uruchomieniu Wayman przy użyciu powyższej łatki, program uruchamia się również po kliknięciu na dotychczasowy skrót Wayman na pulpicie.

 

Powyższe rozwiązanie jest tymczasowe, poinformujemy, gdy pojawi się rozwiązanie stałe.