Wykres ten jest częścią tzw. zegarów kontrolnych projektu. Znajduje się w dolnej części modułu 'Projekty' i przedstawia dane dla wybranego projektu bądź etapu:
Graficzny wykres zestawia ze sobą koszty, przychody oraz wartość kontraktu. Wykres umożliwia dokonanie szybkiej oceny stanu finansowego projektu (czy koszty nie przekraczają zakładanej wartości kontraktu, jak mają się przychody do kosztów, itd.).
Wartość kontraktu dla całego projektu jest sumą wartości kontraktowych poszczególnych etapów. Wartość kontraktowa etapu jest podawana w jego karcie, jako kwota brutto:
W tabeli obok wykresu znajduje się zestawienie przychodów i kosztów. Zestawienie podawane jest w dwóch kolumnach - brutto i netto.
Pierwszym elementem zestawienia są przychody.
Przychody mogą być:
- bezpośrednie (przychody), czyli takie, które zostały wygenerowane bezpośrednio przez realizowany projekt (faktura przychodowa za prace)
- pośrednie (pozostałe przychody), czyli wygenerowane przez inne źródło, nie związane z żadnym konkretnym projektem (gdy np. firma obok działalności projektowej prowadzi również działalność wynajmu nieruchomości).
Kolejny element bilansu to koszty.
Koszty również dzielone są w ten sam sposób, co przychody (bezpośrednie, pośrednie - pozostałe koszty zwane też ogólnozakładowymi).
UWAGA 1: zarówno przychody pozostałe, jak i koszty pozostałe są dzielone na wszystkie projekty komercyjne (fakturowalne) proporcjonalnie, wg ilości godzin przepracowanych (zaraportowanych) w danym miesiącu na danym projekcie. Oznacza to, że np. koszt pozostały zafakturowany w lutym obciąży tylko te projekty, na których w lutym była wykonana praca (zaraportowane godziny). Proporcja będzie wyglądać tak, że jeśli w lutym mieliśmy dwa projekty: A i B, oba w sumie wygenerowały 1000h, przy czym na projekcie A projektanci przepracowali 600h (60% ogólnej liczby godzin), zaś na projekcie B 400h (40% ogólnej liczby godzin), wówczas 60% kosztów / przychodów pozostałych przypadnie na projekt A, 40% przypadnie na projekt B.
Kolejnym elementem kosztowym są wynagrodzenia pracowników realizujących projekt.
Wynagrodzenia są iloczynem godzin zaraportowanych przez danego projektanta oraz jego stawki godzinowej.
System wylicza stawkę godzinową na podstawie wprowadzonego wynagrodzenia brutto (patrz temat: Jak definiować wynagrodzenia pracowników?).
Kolejny element zestawienia to tzw. koszty 'non-profit'.
Pod tym pojęciem kryją się koszty wszystkich projektów wskazanych w systemie jako niefakturowalne, które firma czy tak czy siak musi realizować, np. obsługa administracyjna firmy, koszty urlopów i zwolnień lekarskich (patrz temat opisujący zagadnienie projektów non-profit).
Projekty typu non-profit mogą być traktowane przez program w taki sam sposób, jak koszty pozostałe (patrz wyżej). Wymaga to włączenia odpowiednich ustawień w Wayman.
Następny element zestawienia to podatek.
Jest to podatek dochodowy, który firma musi odprowadzić do US z tytułu podpisanych umów cywilnoprawnych.
Podsumowanie składa się z dwóch wielkości:
- EBIT - zysk operacyjny na projekcie, czyli zysk przed odliczeniem podatku
- Koszt RBG - wyliczany na bieżąco koszt roboczogodziny (iloraz sumy kosztów i spływu godzinowego)