Wayman umożliwia definiowanie zadań na kilka różnych sposobów:
1. ręcznie,
2. import z listy USD,
3. import z pliku arkusza kalkulacyjnego (np. MS Excel),
4. import z pliku .mpp (np. MS Project),
5. kopia z innego projektu,
6. uproszczone tworzenie na podstawie zaplanowanych zasobów.
Ad.1. Ręczne dodawanie zadań:
1.1. W zakładce 'Zadania' rozwijamy listę projektów (okno po lewej stronie eanu) klikając symbol '>>'
1.2. Wybieramy interesujący nas etap w projekcie.
1.3. Klikamy 'Dodaj':
4. Pojawia się okienko definicji zadania, w zakładce 'Dane zadania' wypełniamy wszystkie komórki oznaczone czerwoną gwiazdką.
Ad.2. Dodawanie zadań z USD
(USD – Uniwersalny Spis dokumentacji, słownik zdefiniowany w ustawieniach systemu przez administratora Wayman w firmie – jest to lista typowo wykonywanych zadań dla każdego etapu)
2.1. W zakładce 'Zadania' wybieramy 'Wczytaj':
2.2. Pojawiają się opcje:
- 'wczytaj wszystkie zadania z USD' - program zaimportuje z bazy listę wszystkich zadań zdefiniowanych dla etapu, na którym pracujemy,
- 'wczytaj wybrane zaadania z USD' - porgram da możliwość wyboru zadań z listy zdefiniowanej dla etapu, na którym pracujemy,
2.3. Zadania zostają wczytane wraz ze wszystkimi danymi zdefiniowanymi w słowniku USD.
Ad.3. Import z pliku arkusza kalkulacyjnego
3.1. W zakładce 'Zadania' wybieramy 'Wczytaj':
3.2. Wybieramy opcję 'Pobierz listę zadań z pliku (MS Excel).
3.3. Pojawi się panel, w którym w pierwszej kolejności wskazujemy plik i konkretny arkusz, z którego będzie zaczytywany harmonogram zadań. Zostanie zaczytana wskazana lista zadań:
3.4. Z listy dostępnych do wczytania kolumn znajdującej się w lewej części panelu chwytamy i przeciągamy nazwy nad odpowiednie kolumny w zaciągniętym arkuszu, zgodnie ze wskazówką na powyższej grafice.
3.5. W lewym dolnym rogu panelu wskazujemy, który wiersz w pliku jest nagłówkiem (czyli nie zawiera danych merytorycznych do wczytania, a jedynie opis kolumn).
Podpowiedź: plik, z którego zaczytujemy listę zadań może zawierać miniumum dwie kolumny - oznaczone na liście dostępnych kolumn czerwoną gwiazdką (czyli nr zadania i nazwa).
Ad.4. Import z pliku .mpp (np. MS Project)
Podobnie jak w wypadku wczytywania zadań z arkusza kalkulacyjnego, po wybraniu tej opcji należy wskazać plik i wybrać 'Kopiuj'.
Ad.5. Kopiowanie zadań z innych projektów
5.1. W zakładce 'Zadania' wybieramy 'Wczytaj':
5.2. Wybieramy opcję 'Kopiowanie zadań z innego projektu'.
5.3. W panelu wskazujemy projekt źródłowy, projekt docelowy, wskazujemy zadania do skopiowania (wybrane lub wszystkie - klawisz na dole panelu), wskazujemy jakie dane wraz z zadaniami chcemy skopiować (prawa część panelu):
5.4. Wybieramy 'Kopiuj zaznaczone'.
Ad.6. Uproszczone dodawanie zadań na podstawie zaplanowanych zasobów
Funkcjonalność jest dostępna pod warunkiem, że prowadzący wskaże w karcie etapu zasoby, którymi planuje etap zrealizować -> patrz temat: 'Planowanie zasobów w etapie'.
6.1. W zakładce 'Zadania' wybieramy 'Wczytaj':
6.2. Do wyboru mamy opcje:
6.2.1. 'utwórz zadanie na podstawie planowanych zasobów etapu' - program utworzy jedno zadanie o nazwie 'Realizacja projektu' i dopisze do niego wszystkich projektantów wskazanych w zakładce 'Planowane zasoby' w karcie etapu, z limitem godzin i datami wykonania tam wskazanymi,
6.2.2. 'utwórz zadania dla pracowników na podstawie planowanych zasobów etapu' - program utowrzy osobne zadania dla każdego zaplanowanego projektanta, zadanie będzie miało nazwę 'Realizacja projektu' i zawierało dodatkowo inicjały projektanta, budżet i daty zgodnie ze wskazaniami w planie,
6.2.3. 'utwórz zadania wg pracowni dla pracowników na podstawie planowanych zasobów etapu' - program utworzy osobne zadania dla każdej pracowni, z której zaplanowane są zasoby w etapie i dopisze jako wykonawców zaplanowanych pracowników danej pracowni,
6.2.4. 'utwórz zadania wg planowanych budżetów etapu' - program utworzy osobne zadania dla pracowni wskazanych w planie zasobów i dopisze do nich wszystkich projektantów w firmie z danej pracowni